Netopirji (Chiroptera)
Podredovi:
- podred: Megachiroptera
- podred: Microchiroptera
- podred: Yinpterochiroptera (sem spadajo podkovnjaki)
- podred: Yangochiroptera (sem spadajo gladkonosi, dolgokrili in trdouhi netopirji)
Netopirji so edini leteči sesalci, med drugim so zraven tjulnjev in kitov tudi edini sesalci, ki so dosegli oddaljeno kopno Nove Zelandije. Letenje jim omogoča letalna mrena, ki skupaj s prstki tvori prhuti. Netopirje pogosto videvamo ob mraku, tik preden se dan prevesi v noč, ko se odpravijo hranit. Še posebej pa so v naših mislih povezani z jamami, v katerih počivajo in prezimujejo. Velikokrat se tudi zgodi, da za svoja domovanja izberejo cerkvene stolpe in zapuščene graščine. Netopirji so posebneži tudi v tem, da se v prostoru orientirajo z eholokacijo. Prehranjujejo se predvsem z žuželkami, sadjem ali nektarjem, odvisno od vrste. Najmanjši netopirji so težki le nekaj gramov, največji pa dosežejo tudi preko 1,5 kg - te vrste živijo v tropih. Najmanjši netopir, ki živi v Sloveniji je drobni netopir ( Pipistrellus pygmaeus ), ki tehta od 3 do 7 g, največji pa je veliki mračnik ( Nyctalus lasiopterus ), ki ima razpon prhuti več kot 40 cm in tehta od 35 do 60 g.
V Sloveniji živi okoli 30 vrst netopirjev (14 vrst je na rdečem seznamu ogroženih rastlinskih in živalskih vrst), ki jih uvrščamo v 4 družine:
- podkovnjaki (Rhinolophidae)
- gladkonosi netopirji (Vespertilionidae)
- dolgokrili netopirji (Miniopteridae)
- trdouhi netopirji (Molossidae)
ALI STE VEDELI?
Netopirji so za glodavci druga najštevilnejša skupina sesalcev, z okoli 1400 vrstami.
*Če ste netopirje opazili v kakšni zapuščeni graščini ali v cerkvenem stolpu, lahko informacije o tem posredujete tako, da izberete izpolnjevanje obrazca: Druga nahajališča , kjer nato izpolnite vse potrebne podatke. Če pa ste netopirje opazili v jami, vas prosimo, da izpolnite obrazcev V jami .
*Če vas zanima več o netopirjih obiščite spletno stran Slovenskega društva za preučevanje in varstvo netopirjev